Ogrzewana podłoga z drewna

Podłoga jak marzenie

Posiadanie ogrzewanej podłogi doceniają wszyscy konsumenci. Powinno się się jednakże zastanowić nad materiałem na podłogę, która będzie ogrzewana. Wielu fachowców twierdzi, że najlepiej wybrać materiał o wysokim współczynniku ciepła, czyli ceramikę lub kamień.

Twórcy tej teorii uzasadniają ją dość mętnie tym, że taka posadzka daje możliwość ułożenie cienkich kabli albo mat grzewczych już w warstwie kleju. Czyli droga ciepła będzie z całą pewnością krótsza od tej, którą musiałoby przejść, gdyby źródło ( kabel, mata) znajdowało się niżej, w podkładzie.
W gruncie rzeczy, chodzi jednakże o to, że podłogi na ogrzewanie podłogowe wymagają wielkiej wiedzy i wprawy wykonawcy.
Drewno, realnie, nie jest na prawdę dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego wykonana z niego posadzka powinna mieć maksymalnie 1,5 cm grubości. Grubsza posadzka podniesie koszty ogrzewania i obniży wilgotność powietrza. Niska wilgotność może doprowadzić do powstania szczelin w naszej podłodze.
Należy również odrzucić takie gatunki drewna, które posiadają wysoki współczynnik skurczu, czyli zmieniają wymiary. Pod wpływem przeróbek temperatury lub wilgotności pracuje np buk. Powinno się więc go wyeliminować. Tożsamo rzecz się ma z jesionem, który wprawdzie mniej zmienia własne wymiary, niemniej jednak jednakże po pewnym czasie także może popękać. O ile ktoś nie umie stabilizować tego i innych rodzajów drewna. Bo cały problem polega na umiejętnościach wykonawcy.
Bardzo istotny jest gatunek drewna, niemniej jednak równie na prawdę ważna jest budowa drewnianych elementów. Lite drewno trzeba poprawnie przygotować, ważna jest stabilizacja lub wręcz wstawianie metalowych wzmocnień. Bardziej intuicyjne w założeniu są drewna warstwowe. Najlepiej sprawdzi się tutaj deska trójwarstwowa.
Podłogi lakierowane wyglądają najlepiej, chociaż tutaj również trzeba posiadać duże umiejętności i wiedzę, bo lakier pod wpływem ciepła pęka. Rzecz jasna, nie u wszystkich, bo wiele uzależniony jest od specjalisty, który projektuje tę pracę.