Elementy sztukateryjne

Wspaniale urządzone wnętrza są nie tylko funkcjonalne, niemniej jednak również wygodne i po prostu lubimy w nich przebywać. Warto więc przygotowując remont wziąć pod uwagę elementy dekoracyjne, które nie tylko i wyłącznie upiększają pomieszczenia, ale pełnią również ważne funkcje, na przykład maskują poprowadzone przewody na ścianie czy pod sufitem. Często wybierane są elementy dekoracyjne zaliczane do tak zwanej sztukaterii.

Pamiętajmy o tym, że sklep ze sztukaterią to w głównej mierze szeroki wybór listew przyściennych czy podsufitowych, które nie tylko powiększają optycznie pomieszczenia, niemniej jednak także maskują rozmaite niedoskonałości.
Sztukateria – co powinno się wiedzieć?
Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach sztukateria zyskała większą popularność, coraz częściej zauważa się elementy dekoracyjne nie tylko w pomieszczeniach komercyjnych, ale także w mieszkaniach czy domach prywatnych. Trzeba zaznaczyć, że sztukateria do wnętrza wykonywana jest z gipsu, który stanowi materiał lekki, ekologiczny, jak też niepalny. Dzięki tym właściwościom jest to materiał idealny do tworzenia nieraz bardzo finezyjnych oraz niełatwych kształtów, które możemy zauważyć przykładowo w rozetach, czyli popularnych elementach sztukaterii, która z powodzeniem stosowane są na przykład w salonach. Natomiast sztukateria zewnętrzna wykonywana jest ze styropianu, który pokryty jest specjalną ochronną warstwą polimerową, która chroni takie elementy przed niekorzystnym działaniem czynników umieszczonych na zewnątrz, a więc przed działaniem promieniowania UV, niemniej jednak również deszczu, śniegu czy wysokich temperatur. Co za tym idzie, elementy sztukaterii zrealizowane z takich materiałów charakteryzują się trwałością i zachowują swój oryginalny wygląd przez długie lata zdobiąc ściany budynków. Trzeba także wspomnieć o tym, że listwy ozdobne są dostępne w różnorakich wariantach, a zatem będziemy mieli spory wybór. W gronie innych popularnych elementów sztukaterii powinno się wyróżnić rozety, fasety ozdobne, dekoracyjne konsole, jak także listwy ścienne czy listwy umiejscowione pod sufitem. Wszystkie te elementy realizowane są starannie o każdy element, a zatem pięknie prezentują się w pomieszczeniach, jak także na elewacji budynku, dlatego są często wybierane.

Sprawdź tutaj: sztukateria zewnętrzna.